stickyimage

Learn More Close

Doğru Kurumsal Koku Nasıl Oluşturulur ?

Birçok insan, iyi bir kokunun etkili olması için güçlü ve abartılı olması gerektiğini düşünür. Gerçek şu ki, beyinlerimiz belirli bir kokunun sadece bir miktarını işleyebilir ve tepki verebilir. Koku reseptörlerimiz ile beynimizin duygusal kısmı arasında doğrudan bir yol vardır. Beynimizin bilişsel düşünceden sorumlu olan ve uyaranları işleyen kısmı, daha kokunun farkına varmadan bile bir duygusal tepkinin tetiklenmesini sağlayabilir.

Dahası, herkesin kokular ile ilgili farklı hassasiyetleri vardır. Örneğin, kadınlar hamilelik sırasında artış gösteren, erkeklerden daha akıcı bir koku alma eğilimindedir. Kültürel geçmiş ve yaş koku tercihinde de farklılıklara neden olabilir.

Doğru kurgulanmayan agresif koku çözümleri kişiler için rahatsız edici olabilir. Profesyoneller tarafından hedef kitleye yönelik koku stratejileri sayesinde koku pazarlamasının tüm faydaları, kimseyi rahatsız etme veya yabancılaştırma riski olmadan kullanılabilir.

Kullanılacak olan imza koku ve aroması ne satıldığına, kime satıldığına vb. koşullara bağlıdır. Örneğin, bir mayo mağazasında hindistan cevizi ve mango aroması kullanılarak tatil havası ve ortamı yaratılabilir veya kadın iç çamaşırı mağazasında gül ve nergislerin baştan çıkarıcı kokusu kullanılarak, kadının kendinden emin ve seksi hissetmesi sağlanabilir. İnsanları film izlemeye teşvik etme hedefiyle, sinemanın dışındaki patlamış mısır kokusunu yaymayı seçen bazı sinema salonları bile olmuştur.

Örneklerde anlatıldığı gibi ortam kokulandırmasına yönelik tek bir çözüm bulunmuyor. Bu nedenle, müşterilerinize özel mükemmel kokuyu bulmak için profesyonel kokulandırma uzmanları ile çalışılması gerekiyor.

Mağaza ve ortam kokulandırma yöntemlerini kullanmak markanız için şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Kurumsal kokunun ana rolü müşteriyi daha rahat hissettirmek ve mutlu etmektir. Böylece müşterileriniz, mağazada daha fazla zaman ve para harcayarak yatırımınızın geri dönüş olasılıklarını artıracaktır.

Yorum Yap

Required